GÜNCEL:
İlker BARLI

İlker BARLI

Zirvelerin Şehri Kayseri

ASKON Kayseri Şubesi tarafından uzunca bir süredir hazırlıkları yapılan “Kültepe Ekonomi Zirvesi” nihayetinde 3 Şubat 2018 Cumartesi günü Kayseri Hilton Hotel’de gerçekleştirildi. “Kültepe” adının özel olarak seçildiği bu ekonomi zirvesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gibi önemli isimler katılım sağladılar. Birçok önemli iş adamı ve akademisyenin konuşmacı olarak katıldığı ekonomi zirvesine beklenileninde üzerinde yoğun bir katılım oldu. Tüm katılımcıların ortak vurgusu, Anadolu’nun ilk ticaret merkezi olan “Kültepe” isminin bu ekonomi zirvesine verilmesinin yerli ve milli bir zirve için son derece yerinde ve isabetli bir tercih oluşuydu.

Böyle önemli bir ekonomi zirvesine Kayseri’nin ev sahipliği yapıyor olması şehrimizin marka değeri açısından oldukça önemli. Sürekli hale getirilmesi planlanan “Kültepe Ekonomi Zirvesi” ile her yıl hem şehrimizin tanıtımı sağlanmış olacak hem de Kayseri iş dünyası için olumlu bir motivasyon sağlayacak bu zirve.

Bu yılki zirvenin çok değerli katılımcıları oldu ve çok önemli konulara vurgular yapıldı. Zirvede 3 oturum gerçekleştirildi ve her bir oturumun büyük bir özenle seçilen popüler konular olması oturumlara katılımların artmasını sağladı. “Sürdürülebilir Türkiye Ekonomisi” konulu ilk oturuma Varlık Fonu ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Kerem Alkin konuşmacı olarak katıldılar.

“Milli Savunma Sanayinde Yaşanan Gelişmeler” isimli ikinci oturuma ise Havelsan Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Alkan, Aselsan Teknoloji ve Strateji Yön. Genel Müdür Yrd. Mehmet Çelik ve Aspilsan Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük katıldılar. Ülkemizin Afrin’de düzenlenen “Zeytindalı” operasyonu sürerken böyle kritik bir konunun zirvede işleniyor olması tüm katılımcıların konuya olan ilgisinin daha da artmasını sağladı. Her bir konuğun kendi alanları ile ilgili vermiş olduğu bilgiler ülkemiz savunma sanayinin geldiği son noktayı gözler önüne serdi ve yapılan her bir yatırım salonda bulunan tüm iş adamlarının gururlanmalarına vesile oldu.

Zirvenin üçüncü ve son oturumu olan “Türkiye’de Perakende Sektörü” konulu oturuma Damat & Tween Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ve LESCON-Erbay Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erbay konuk oldular. Türk tekstilini dünyaya en iyi şekilde tanıtmaya çalışan bu iki iş adamı da uluslararası arenada marka olabilmek hususunda konuklara önemli bilgiler verdiler.

Bu önemli organizasyonda emeği geçen başta ASKON Kayseri Şube Başkanı Ali Özcan olmak üzere tüm ASKON yönetici ve üyelerine, katkıda bulunan sponsorlara, zirveye zamanlarını ayırıp katılım sağlayan tüm davetlilere teşekkür ederiz.

Kayseri Ekonomi & Ticaret Gazetesi ve Beyaz Ofset Matbaacılık olarak en başından beri “Kültepe Ekonomi Zirvesi”ne hem maddi hem de manevi sponsor olduk. Şehrimiz ve ülkemiz için yapılan böylesi güzel etkinlerin her daim destekçisiyiz. Diliyorum ki “Kültepe Ekonomi Zirvesi” ve bu tarz etkinliklerin sayısı artsın ve Kayseri ekonomisinde bir sinerji yaratılsın. Erciyes gibi Türkiye’nin en büyük zirvelerinden birisine sahip olan Kayseri’nin ekonomide de zirve yapma zamanı gelmiştir.

Bu köşe yazısı 2079 kez okundu