GÜNCEL:
İlker BARLI

İlker BARLI

Büyüyen Türkiye için Büyüyen İşletmeler Şart

Gazetemizin Ekim sayısı için KOSGEB İl Müdürü Sayın Ahmet Özbekler’i makamında ziyaret ettik ve kendisi ile güzel bir sohbet etme fırsatını yakaladık. Ahmet bey KOSGEB’in yeni dönem hedef ve stratejileri ile ilgili bize önemli bilgiler aktardı. Röportajda tüm bu bilgileri detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz. Ahmet bey’in vermiş olduğu bilgilerden dikkatimi en çok KOSGEB’in yeni dönemde imalat sektörünü daha çok destekleme gayreti çekti. İmalatı ve ihracatı artırmaya yönelik birçok desteği olacakmış yeni dönemde KOSGEB’in. Bu desteklerden en yakın zamanda hayata geçecek olanı KOBİGEL programı. Kobi Gelişim Destek Programında imalat sanayinde yer alan işletmelere işletme bazında 1 milyon TL’ye kadar destek verilecek. Ülke genelinde bu proje için ayrılan toplam fon tutarı ise 500 milyon TL. Destek programının temel şartları ve detayları KOSGEB internet sitesinde mevcut. Başvurmak isteyen firmalar buradan detayları öğrenebilirler.

1990 yılında kurulan KOSGEB kurulduğu günden bu yana hızlı bir şekilde büyüdü ve büyürken işletmelerinde büyümesine önemli katkılar sağladı. Bugün gelinen noktada Türkiye’nin hemen hemen her ilinde şube müdürlükleri olan bir kurum konumunda. Hükümetin 2023 Büyük Türkiye Hedefi doğrultusunda KOSGEB aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemesi çok önemli bir strateji. Güçlü ekonomiye sahip olabilmemiz için işletmelerimizin güçlü olması gerekiyor. Sanayimizde bir reform yapabilmemiz için KOSGEB destekleri büyük önem arz ediyor. Zira verilen desteklerle hem teknoloji yatırımları hedefleniyor hem de katma değeri yüksek üretim gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bizde Kayseri Ekonomi & Ticaret Gazetesi olarak böyle önemli kurumlara ve hizmetlerine her sayımızda olabildiğince yer vermeye çalışıyoruz. Eylül sayımızda sizlere ORAN Kalkınma Ajansının hizmetlerini anlatan özel bir röportaj sunmuştuk. Bu sayımızda KOSGEB özel röportajını okuyacaksınız. Bundan sonra ki sayılarımız da yeni kurum ve kuruluşların özel röportajlarını sizlere gazetemizde sunuyor olacağız. İlginiz ve destekleriniz için siz değerleri okurlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bu köşe yazısı 1713 kez okundu