GÜNCEL:
İlker BARLI

İlker BARLI

Güçlü Türkiye İçin Yerli Üretim, Yerli Üretim İçin Kayseri Önemli

 

Bugünlerde yerli otomobil üretimi bildiğiniz üzere gündemin en önemli maddelerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Üretimin hangi firma tarafından yapılacağı ve hangi şehirde hangi tesislerde yapılacağı henüz belli değil. Kuvvetle muhtemel üretimi yapacak olan firma Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden birisi olacak. Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi sürekli olarak söylemlerinde yerli otomobilin Kayseri’de üretilmesine talip olduklarını beyan ediyor. Kayseri Serbest Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, Kayseri Serbest Bölgesi’nde tahsise hazır 3.5 milyon metrekare alanın yatırımcı beklediğini belirterek, yerli otomobil projesine destek için otomotiv sektörüne ucuz arsa sunacaklarını söylüyor.

Yerli otomobil Kayseri’de üretilmeye başlanırsa eğer Kayseri’de çok şey değişir ve topyekün bir gelişim harekatı başlar. Liman şehri olmayabiliriz, altyapı olarak Marmara Bölgesi kadar büyük yeterliliklere sahip olmayabiliriz lakin İç Anadolu bölgesinin finans ve ticaret merkeziyiz. Ayrıca coğrafi olarak Türkiye’nin tam ortasında yer almamız bize lojistik konusunda önemli bir avantaj sağlıyor.

Ülkeler gelişirken bir bölgenin değil de tüm ülke bölgelerinin ve şehirlerinin gelişmesine önem ve öncelik verilmelidir. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin dışında kalan diğer bölgelerde farklı kulvarlarda farklı vazifeleri yerine getirebilirler. Böyle büyük bir sanayi yatırımına talip olabilmek sadece lafla olacak bir iş değil. Öncelikle şehrin tüm kurum ve kuruluşları ile bu projeye inanması ve sahip çıkması gerekir. Valilikten tutun Üniversitelere, STK’lardan tutun Ticaret ve Sanayi Odalarına kadar bütün sorumluluk sahibi kurum ve kuruluşlar ortak hareket ederek koordineli bir şekilde bu yatırım fırsatını değerlendirmelidirler. Yani kısacası taşın altına herkes kendi gücü ve uzmanlığı doğrultusunda elini koymalıdır.

Bizde Kayseri Ekonomi & Ticaret Gazetesi olarak yerli otomobilin Kayserimizde üretilmesi hususunu önemsiyoruz ve bu konuda üzerimize düşen tüm görevler için şimdiden talibiz. Bu konuyu bundan sonraki sayılarımızda da konunun muhatapları görüşerek gerek röportajlarla gerekse haberlerimizle kamuoyu yaratmaya çalışacağız. Güçlü Türkiye için yerli üretim yerli üretim için Kayseri önemli

Bu köşe yazısı 2206 kez okundu