GÜNCEL:
İlker BARLI

İlker BARLI

Yerli ve Milli Üretime Hep Destek Tam Destek

Son günlerde gündemde olan yerli ve milli kavramına ne kadarımız ayak uydurabiliyoruz? Ülkemizde her alanda kullanabileceğimiz ürünlerimiz var ama nedense desteklemiyoruz. Hemen hemen her sektörde yerli ve milli üretim yapan firmalarımız var. Örneğin Vestel firması ‘Venüs’ markası ile akıllı telefon pazarında boy gösteriyor. Vestel boy gösteriyor göstermesine de acaba kaçımızın aklına akıllı telefon alırken yerli üreticiye destek olmak geliyor?

Sizlerin de bildiği gibi babayiğitler tarafından 2019 yılında yerli ve milli otomobil imalatına başlanacak. Yerli ve milli otomobili üretmek bir şekilde mümkün, mümkün olmasına da o üretilen otomobili bizler alıp desteklemez, hala ithal araçlara rağbet gösterirsek büyük hayallerle başlanacak bu proje hüsranla sonuçlanır.

Konuyu içselleştirip Kayseri’mizden örnek verecek olursak gıda sektöründe faaliyet gösteren Gülsan Gıda’mız var. Gülsan Gıda ‘Meysu’ markası ile dünya genelinde 60 ülkeye ürünlerini ihraç ediyor. Meysu’nun ihracattan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Osman Güldüoğlu, “Dünyanın hiç bilinmeyen ülkelerinde dahi ülkemizi ve şehrimizi gururla temsil ediyoruz. Ancak kendi şehrimizde gerekli desteği bulamıyoruz. Kayseri’de faaliyet gösteren birçok oda, kurum ve kuruluşta ürünlerimiz tercih edilmiyor. Buda üretici olarak bizi üzüyor” diyor. Yine gazetemizin Mart sayısı için röportaj yaptığımız Ünal Süt ve Süt Ürünleri CEO’su Abdulkadir Ünal üretim tesislerinin birçok ulusal firma ile aynı olduğunu hatta daha kaliteli ürünler ürettiklerini belirtiyor. ‘Ünal’ markalı ürünler Metro Toptancı Marketlerde bile satılıyor. Peki kaçımız market alışverişlerinde yerel üreticiyi desteklemeyi tercih ediyoruz acaba? 

Dener Makina bir üretim efsanesi olan ve yıllardır sahipsiz bırakılan ‘Taksan Takım Tezgahları’nı iflas masasından ihale ile satın alarak bünyesine kattı. Dener Makina CEO’su Cemal Dener bu satın alma sonrasında 2023 ciro hedeflerinin 500 milyon Dolar olduğunu söylüyor. Bu tesis sayesinde yerli ve milli takım tezgahları ile ithalatın önüne geçeceklerini ve yurtdışına giden kaynakların ülkemizde kalacağını vurguluyor. Bizim tek beklentimiz büyüklerimizin ve şehirdeki paydaşlarımızın destekçi olması. Gerisini zaten biz hallederiz diyor.

Güçlü bir yerel ekonomiye sahip olmak istiyorsak eğer güçlerimizi birleştirmeli, birlik olmalı, bir olmalıyız. Yerel üreticilerimizi desteklemeli onların en sadık müşterileri bizler olmalıyız. Fabrikalarımız hammadde alımlarını yerel tedarikçilerden temin etmeli, tüketicilerimiz ise satın aldıkları ürünlerde yerel markaları tercih etmeliler. Ancak böyle güçlü markalara ve güçlü bir ekonomiye sahip olabiliriz. Biz Kayseri Ekonomi & Ticaret Gazetesi olarak yayın hayatımıza başladığımız ilk günden beri şehrimizdeki firmalarımızın ve markalarının en büyük destekçi olmaya çalışıyoruz. Bu desteklerimiz artarak da devam edecek. Haydi Kayseri. Yerli ve milli markalarımıza hep destek, tam destek olalım.

Bu köşe yazısı 2467 kez okundu