GÜNCEL:
İlker BARLI

İlker BARLI

Güçlü Türk Lirası İçin El Ele

Son zamanlarda döviz kurlarında yaşanan anormal artışları artık hepimiz biliyoruz. Güçlenen Türkiye ekonomisini ve büyük Türk projelerini sindiremeyen başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm Türkiye düşmanları mali saldırı başlatarak ülkemize hükmetmeye çalışıyorlar. Döviz kurlarında ki bu anormal artışların ülkemize daha fazla zarar vermemesi için hükümetimizde birtakım önlemler almaya başladı. Gayrimenkulde dövizle kiralama ve satışın önüne geçecek yasal düzenleme için çalışıldığını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bizzat açıkladı. Hepimizin bildiği gibi Kayseri’de yoğun bir şekilde dükkanlar ve fabrikalar Euro ile kiraya veriliyor ve satılıyor. Yüksek döviz kurları en çokta esnaf ve fabrikatörlerimizi Euro cinsi kiralardan dolayı zor durumda bırakıyor. 2017 yılı Eylül ayında Euro kuru 4,00 seviyelerindeyken 20 bin Euro bedelle yıllık dükkan kiralayan bir esnafımız 80 bin TL ödeme yapacakken 2018 yılı Eylül ayı kuruna göre 150 bin TL civarında kira ödemek zorunda kalıyor. Bu anormal fiyat farkı doğal olarak işletmelerimizin tüm öz kaynaklarını ve karlılıklarını alıp götürüyor. Hükümetimizin uygulamaya koymayı planladığı bu yasal düzenleme özellikle esnaflarımız için çok hayati önem teşkil ediyor. Vatanını seven gayrimenkul sahiplerine buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Zaman kısa vadeli kazançlara aldanma zamanı değildir. Eğer bu ülke ekonomisi krize girerse siz o gayrimenkullerinizi satacak ya da kiralayacak kimseyi bulamazsınız.

Yüksek döviz kurları sonrasında dediğim gibi mali dar boğaza giren çok fazla esnaf ve fabrikalarımız oldu. Bazıları loto oynar gibi bazı firmaların battığına dair dedikodu kazanı üretiyorlar ne yazık ki. Kasıtlı olarak çıkarılan doğruluğu onaylanmamış asparagas haberlere asla prim vermeyelim. Dedikodulardan uzak duralım. Herkes kendi işine ve kendi eksikliklerini düzetmeye odaklansın. Batacak olan bir firma bile şehrimize ve dolaylı da olsa bizlere zarar verecektir. Ticarette güven duygusu kaybolursa eğer domino taşı gibi tüm taşlar birbirini devirerek yıkılır. Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, bahsetmiş olduğumun bu liste şeklinde batık firma haberleri yapanlar hakkında bizzat kendisinin suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Bizlere düşen vazife de aynen bu şekilde asılsız iddialar ortaya atanlara denk gelmemiz halinde gerekli yasal mercilere başvurmaktır.

Umutsuzluğun ve karamsarlığın kimseye faydası olmaz. Herkes işine, ticaretine konsantre olmaya devam etmek zorunda. Panik havasına kapılmak işleri daha da içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır. Yüksek döviz kurlarını güçlü Türk Lirası ile önleyebiliriz. Buda aslında bizlerin elinde. Dövizle ticareti olmayan herkes döviz alım satımından uzak durduğu sürece bu ateş elbet sönecektir. Haydi Türkiye, haydi Kayseri. Güçlü Türk Lirası için el ele…

Bu köşe yazısı 4644 kez okundu