GÜNCEL:
İlker BARLI

İlker BARLI

Yeni Türkiye, Güçlü Türkiye

Geçen ay ki sayımızda bu köşede erken seçimleri değerlendirmiştim ve yazımın başlığını “güneşli ve güzel günler göreceğiz” olarak belirlemiştim. Sonucu merakla beklenen 24 Haziran seçimlerini tamamlamış bulunuyoruz. Halkımız istikrardan yana oylarını kullandı ve tercih yaptı. Seçimlerle birlikte Türkiye yepyeni bir yönetim sistemine geçiş yaptı. Yeni sistemin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Seçim heyecanı bitti bitmesine ama şimdi bambaşka bir heyecan sardı siyaset kulislerini. Herkes merakla yeni sistemin ilk kabinesinin hangi isimlerden oluşacağını bekliyor. Ekonomide yapısal reformların seçim sonrasında acil olarak yapılacağı söyleniyordu. Hep beraber bekleyip göreceğiz neler yapılacağını. Ama şu bir gerçek ki ülkemizin özellikle de ülke ticaretinin bir canlanmaya, üzerinde ki ölü toprağından kurtulmaya ihtiyacı var. Seçim sonrasında mevcut siyasi istikrarın devam etmesine paralel olarak döviz kurlarında hafif bir gevşeme yaşadı ve iş dünyasında geleceğe dair olumlu bir bekleyiş hakim oldu. Bahar müjdesi olarak hükümet tarafından açıklanan vergi ve SGK yapılandırmaları, imar barışı, bedelli askerlik derken ekonomi de çarkların dönmesini sağlayacak adımlar atılmaya başlandı. Vatandaşı ile barışık olan bir devlet her daim daha güçlüdür.

Ülkede ve piyasalarda yeniden istikrarın ve güvenin hakim olması ile birlikte artık iş dünyasına da büyük görevler düşüyor. Uzun zamandan beri ertelenen özel sektör yatırımları artık bir an evvel hayata geçirilmek zorunda. Çarkların birbirini döndürebilmesi için bu bir zorunluluk. Döviz piyasalarından ve türev ürünlerinden para kazanma sevdasından vaz geçip milli sermayemizin üretime aktarılması milli bir meseledir. Gün para biriktirme günü değil üretme ve büyüme günüdür.

Yeni Türkiye, güçlü Türkiye olmak zorunda. Geçmişte yaptığımız hatalarımızdan ders alarak üreten, bilime ve teknolojiye değer veren, kavgalardan uzak, barış dilini ana dil belleyen bir ülke olmaktan başka bir çaremiz yok. Güçlü Türkiye’nin güçlü adımlarının bir an evvel atılması temennisi ile tüm iş dünyasına saygılarımı sunarım…

Bu köşe yazısı 1762 kez okundu