GÜNCEL:
İlker BARLI

İlker BARLI

Neden Olmasın?

Geçen ayki yazımda yerli otomobilin önemine değinmiştim ve yerli otomobil üretimi için Kayseri’nin en doğru şehir olacağını belirtmiştim. Milli ve yerli otomobilimizin hala hangi şehirde üretileceği kesin olarak belli değil. Yerli araç üretimi için her geçen gün yeni bir şehir talip oluyor. Bugüne kadar Sakarya, Konya, Kocaeli, Eskişehir, Ankara, Kütahya, Mardin, Diyarbakır ve İzmir gibi koca bir talipli ordusu var.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yerli otomobili üretecek olan ortak girişim grubunda yer alacak Babayiğitleri kamuoyuna duyurdu. Ortak girişim grubunda Anadolu Grubu, Zorlu Grubu, Kıraçoğlu Holding, BMC ve Turkcell yer alacaklar. Böyle büyük bir yatırım için güçlü sermaye yapısı ve bilgi birikimi olan kurumsal şirketlerle yola çıkmak çok ama çok önemli. Babayiğitlerin başarılı olacağına inancımız tam.

Kayseri coğrafi konumu, sanayi alt yapısı ve ticaret kültürü ile bence yerli otomobil üretimi için en doğru şehir olacaktır. Şehir olarak buna inanmamız lazım. Böylesi önemli bir sanayi yatırımının Kayseri’de üretim yapması hem şehrimiz hem de bölgemiz için büyük bir kazanım olacaktır. Başta KAYSO yönetim kurulu başkanı Mehmet Büyüksimitçi olmak üzere şehirde bu konuyu dile getiren önemli isimler var. Ama birkaç kişinin Donkişot misali öne düşmesi yeterli olmayacaktır. Şehirdeki tüm kamu kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, sanayi kurumlarının, ticari işletmelerin, esnafın ve hatta işçilerin bu yatırıma inanmaları gerekiyor.

Bizde Kayseri Ekonomi & Ticaret Gazetesi olarak bu önemli yatırımın Kayseri’mizde hayat bulmasını canı gönülden arzu ediyoruz. Şehirde milli ve yerli otomobil üretiminin yapılması hususunda kamuoyu oluşturulması için bizde sürekli bu konuyu hem haberlerimizle hem de yazılarımızla gündemimizde tutuyoruz. Birçokları bunun bir ütopya olduğunu düşünseler de biz bu yatırımın şehrimize çokta uzak olmadığını inatla savunuyoruz. Neden olmasın…

Bu köşe yazısı 2888 kez okundu