GÜNCEL:
Ali ÖZCAN

Ali ÖZCAN

Türkiye’de Oda Ve Borsa Seçimleri

Tüm oda ve borsaların seçimleri, Nisan 2018’e ertelenmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi, oda ve borsalardan gelen şikayet ve talepler nedeniyle seçimleri 6 ay ertelediklerini açıklamış seçimlerin ertelenmesine destek verende karşı çıkan ekiplerde olmuştu.

Türkiye'deki 364 oda ve borsanın akıbeti nisan ayında belli olur mu yoksabir ertelenme ve revizyon daha yapılır mı onu da çok yakın zamanda göreceğiz.

Erteleme hizmeti aksatır…

Bu görüşü savunanlar hiç de azımsanacak gibi görünmüyor.

Şehrimizde seçimlerin en yoğun olacağı yer ise hiç kuşkusuz Kayseri Ticaret Odası seçimleri olacaktır. Tarihler ise Ankara’dan ferman gelmez ise 14 Nisan için netleşti diyebiliriz. Mevcut başkan Mahmut Hiçyılmaz ve mevcut meclis başkanı Ömer Gülsoy arasında geçecek seçimler şehrin başkanını belirleyecek. Bu süreç de Ömer Gülsoy şehrin sivil toplum örgütleri, siyaset ve iş dünyasının önemli bir kesiminin desteğini aldı demek mümkün olsa da Mevcut başkanında avantajlarını sıralamak mümkün.

Şehrin yakından takip ettiği diğer bir seçim KAYSO’da gerçekleştirilecek. Mevcut başkan Mehmet Büyüksimitçi şimdiye kadar ki alışılmış oda anlayışının dışına çıkarak şehri ve odasını ilgilendiren birçok konuda yapıcı ve yol gösterici açıklamalarda bulunmaktadır. Gerçekleşmesi ne kadar mümkün bilinmese de yerli otomobil, lojistik gibi birçok konuda ulusal medyada şehrimizin çıkarlarına ses oldu diyebiliriz.

Kayseri Ticaret Borsası 7 Nisan da seçimlere girecek. Mevcut başkan Şaban Ünlü adaylığını açıklamış durumda bir başka aday için şu an itibariyle var ya da yok demek sanırım erken olur. Burada seçimler beklenenin dışında hareketli geçebilir kanaatindeyim. Bazı komitelerde bağımsızlar hareketinin olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut başkan Şaban Ünlü doğallığı itibariyle şehirde ve odada sevmeyeni yok diyebiliriz.

Birçok oda’da ise seçimler tamamlanmış durumda kalan odalarda seçim hazırlığı yapılmakta, bütün odaların seçimlerinin bir an önce bitmesini ve gerçek gündemimize dönmek istemekteyiz. Seçimlerin hizmet adına engel teşkil ettiğini söyleyebilir, bu engelin kalkması için seçimlerin bir an önce yapılması doğru olacaktır. Umarız yeni bir erteleme ile karşı karşıya kalmayız.  Sonuçların şehrimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.  #birliktegüçlüyüz

Son olarak…

Kayseri ye yapılması planlanan hızlı tren, yeni havalimanı, 4. Osb ve barajlar gibi güzel haberler şehrimiz adına olumlu gelişmeler, devamını beklemekteyiz…

Bu köşe yazısı 1920 kez okundu