GÜNCEL:
Ali ÖZCAN

Ali ÖZCAN

Peki, Bu Papaz ABD İçin Neden Bu kadar Önemli?

ABD'li rahip Andrew Brunson. FETÖTerörörgütüne ve PKK'ya destek, casusluk gibi suçlamalarla malumunuz İzmir'de yargılanıyor. Son duruşmada tutukluluk halinin devamına karar verildi. ABD'li yetkililerdenise Türkiye'ye karşı "mali tehdit" geldi. Peki, bu papazABD için neden bu kadar önemli?

Teknik incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü FETÖ'nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edilmişti.

Washington-Ankara hattında iliskiler yerle yeksan olmuş durumda.Nedeni, FETÖ'ye destek suçlamasıyla yargılanan Amerikalı rahip Andrew Brunson için, son duruşmada da "tutukluluk haline devam" kararı çıkması. Buna karşılık, 6 ABD'li senatör, uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye'ye kredi vermesinin kısıtlanması için harekete geçti.Ve sonrasında bir gecede gelişen döviz kurlarındaki ani hareketlilik, önümüzde ki günlerde işlerde çok ciddi manada sıkıntıya sebebiyet verecek.ABDFETÖ'cü papazın tutuklanmasını bahane göstererek Abdülhamit Gül ve Süleyman Soylu için yaptırım uygulama kararı aldı. 15 temmuzda olduğu gibi yerli ve milli bu iki bakanımıza sahip çıkalım. Ne diyelim; İyi bakalım iyi olsun…

Genel konuları bir kenara bırakıp bazı başlıklarıbir iki cümleyle ele almak istiyorum.

*Şehrimizin ekonomik sorunları da hat safhaya ulaşmışdurumda. Kayseri’de protestolu senet tutarındaki artış da dikkat çekti. Bu durum ekonomi çevrelerince “Kayseri tarihinin rekoru” olarak yorumlandı. Buna göre, protesto senet tutarı, Kayseri’de 2018 yılı ilk 6 ayında 2017 yılı ilk 6 ayına göre yüzde 51,54 artış ve 154 milyon 056 bin TL’ye ulaştı.

* Milletvekilimiz Baki Ersoy, Türkiye'de 42 ilin faydalandığı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) ile ilgili olarak harekete geçti. Kayseri'nin de bu program kapsamına alınması için girişimlerde bulunan Ersoy, 3,4 milyar TL'lik hibe edilecek fonlardan Kayseri'nin de yaralanması için TKDK Başkanı Hakan Kalender ile görüştü. Kayserimizin bu teşviklerden, hibelerden yararlanması için sayin vekilimizden konunun takipçisi olmasını talep etmekteyiz.

* KTOmeclis toplantısında BaskanımızÖmer Gülsoyun acıklamalarından dabir not düşmek istiyorum.Kayseri Ticaret Odası ağustos ayı meclis toplantısındaBaşkanımız Ömer Gülsoy, "İş dünyası olarak bizlere düşen; değeri yüksek üretime, istihdama, ihracata yönelik çalışmalara odaklanmalı, memleketimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak üzere plan ve projeler geliştirmek. Tabi bunlar için, hükümetimizin desteğine de ihtiyacımız varevet tamda bu söz hükümetimizi sıkıştıracak ve teşvikler konusunda şehrimizin öncelikli illerden olmasını sağlayacak vekillerimizi daha aktif görmek istiyoruz.

* Ve son olarak Ak Parti Kayseri’de yeni bir yapılanmaya gidiyor. İl Başkanlığını uzun bir süre; bana göre oldukça başarılı bir şekilde yürüten Hüseyin Cahit Özden’in vekillik için istifa etmesinin ardından Ak Parti’de yeni il başkanı arayışları hareketlilik kazandı. Vekaleten görevlendirilen Fatih Hasyüncü, teşkilatın içerisinden bir isim biraz zaman verilmesi kanaatindeyim. Tabı aday çok 20 kusur kişilik liste sosyal medyada dolaşıyor güçlü adaylardan birisi Şaban Çopuroğlu sanırım yine yeniden tekraren görevi kabul etmeyerek işlerine odaklanacak gibi. Fakat bu sefer işi zor “kabul etmediğini beyefendiye (cumhurbaşkanına) bildir arkadaş” diye söylenmiş. Listeler uzun bakalım kim olacak ama her kim olursa olsun birilerinin değil şehrin başkanı olsun.

Bu köşe yazısı 2468 kez okundu